Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»
Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»

Главное меню Главная страница
Главная страница
Общая информация
Новости студии
Дискография
Новости вокруг
Latvieshu valodaa
На русском языке
In English
Статьи С.Оленкина
Рефераты
Методички
Отчеты
Песни
.:: Фотогалерея ::.
Фотографии участников
«Олень по бору...» 2009
Baltica 2009
Фестиваль масок в Дагда
Там по маёвуй роси 2006
Там по маёвуй роси 2005
На фестивалях
Народные исполнители
Рукоделие
Наша история
Наша коллекция
Обложки компакт-дисков
---===---
Контакты
Фотогалерея
Поиск по сайту
Схема сайта
Архив новостей
Рекомендуйте нас
Ссылки
Гостевая книга

Свежие новости

Кто online
Сейчас на сайте:
Гостей - 1

---===---Tradicionala kultura – musdienu kultura

Версия для печати Отправить на e-mail


Krievu tradicionālajā kultūrā Vasarsvētku — nāru maskošanās tradīcijās ļoti spilgti parādās normas-antinormas slēptais duālisms, kas sekmē normu veidojošus, normu pārbaudošus, pārradošus rīcības mehānismus. Šajā procesā galvenais akcents likts uz antinormas izpratni (Baiburins (Баибурин),1993).

Pārejas rituāli

Iepriekš noskaidrojām, ka daudzas tradīcijas ir pakļautas pārejas situācijām.,,Svētki – pārejas laiks un ar to saistītu briesmu pārvarēšana”. Rituālu galvenā funkcija ir krīzes situācijas pārvarēšana, briesmu novēršana, atgriešanās pie normas eksistences.
Viens no krīzes pārvarēšanas veidiem ir atgriešanās pirmsākumā, pasaules radīšanas mirklī,— radīšanas akta pārdzīvojums, radīšanas enerģijas mobilizācija.,,Pārejas situācijās visu var glābt tikai brīnums, kas līdzvērtīgs pirmradīšanas brīnumam, kad haoss tika uzvarēts un pārvērsts kosmiskajā kārtībā. Pirmradīšanas precedents pārejas situācijā ir jāatkārto pēc iespējas precīzāk, tā, kā bija,,sākumā”.,,pirmajā reizē” (jebkuri svētki liek atcerēties pirmsākumu, atgriezties sākumā, pirmnotikumā).” (Мифы народов мира. Энциклопедия. т.2. М. 1992. cтр. 330.)

,,Galvenā tematiskā līnija, kas konstatējama gandrīz visās ieražās, ir pasaules radīšanas tēma, dažādu likumu un noteikumu atjaunošana, pirmkārt, radniecības un laulības saites. Šo struktūru patstāvībā un negrozāmībā slēpās cilvēka un sabiedrības labklājība un ilgtspējība.” (Baiburins (Баибурин),1993, 12.lpp.)
,,Balstīšanās uz senču likumiem tradīciju ievērošanā (,,tā darīja senāk”,,,tā noteikuši senči”) – kalpoja par galveno motivācijas līdzekli. […] tas bija pirmais un pēdējais arguments dažādās situācijās rīkoties tā, un ne citādi. Citas motivācijas nevajadzēja. Jautājumam,,,kāpēc jārīkojas tieši tā?”, nebija vietas, jo tradicionālās kultūras jēga ir visu atkārtot tā, kā,,pirmradīšanas mirklī”. Līdzvērtīga universāla motivācija balstās uz kārtību, kas nosaka, ka pagātne (mīts mitoloģiskais mantojums) kļūst par tagadnes, nereti arī nākotnes, notikumu izskaidrojumu.” (Baiburins (Баибурин),1993, 9.-10.lpp.) Tādā rakursā atjaunotnes un pārradīšanas ideja kļūst par noteicošo universālās kārtības saglabāšanas ideju, bet pati,,atjaunošana” kā galvenā darbība šīs kārtības saglabāšanā.
Pārejas periodu ieražu analīze parāda, ka jebkura pāreja (ar tai sekojošu pārejas rituālu) tika izprasta un tika īstenota kā darbība, kurai piemīt trīs stadijas: nomiršana (veco kvalitāšu noārdīšana, iepriekšējā statusa maiņa, dezintegrācija),— nāve (atrašanās nenoteiktības stāvoklī, haosā — ceļā starp nāvi un jaunu atdzimšanu) –atdzimšana (jaunas pasaules radīšana, atjaunotne jaunā kvalitātē, jauna statusa iegūšana).
Ļoti precīzi iepriekš sacīto ilustrē līgavas kā metaforas tēls kāzu ieražās. Kāzu ieražas kā viens no svarīgākajiem cilvēka mūža godiem, reprezentē jaunā pāra sociālā statusa maiņu — pāreju jaunā statusā. Arī šai ieražai ir trīsdaļīga struktūra. Pirmajā daļā risinās nolūkošana, precības, bildināšana, meitu vakars, pirts un atvadīšanās no,,skaistuma”, līgavas ģērbšana, pušķošana, veltīšana, svētības došana, līgavaiņa atbraukšanas gaidīšana (šo sarakstu var variēt, ņemot vērā lokālās tradīcijas un lokāli lietotos ieražu nosaukumus). Šīs daļas ieražu tekstu saturs (tekstos dominē šķiršanās un atvadu priekšnojautas, apraudāšana (muzikāli-poētiskais konteksts, bedību melodikas lietošana u.c.) liecina, ka šī ieražas daļa tika uztverta kā līdzšinējās kvalitātes un statusa sagraušana, dezintegrācija,,,nāve”.

 

Добавить комментарий

:D:lol::-);-)8):-|:-*:oops::sad::cry::o:-?:-x:eek::zzz:P:roll::sigh:


Автотранслитерация: выключена


Защитный код
Обновить

« Предыдущий документ   Следующий документ »Все права принадлежат их обладателям. Остальные - © Традиция. 2004-2016
Яндекс цитирования