Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»
Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»

Главное меню Главная страница
Главная страница
Общая информация
Новости студии
Дискография
Новости вокруг
Latvieshu valodaa
На русском языке
In English
Статьи С.Оленкина
Рефераты
Методички
Отчеты
Песни
.:: Фотогалерея ::.
Фотографии участников
«Олень по бору...» 2009
Baltica 2009
Фестиваль масок в Дагда
Там по маёвуй роси 2006
Там по маёвуй роси 2005
На фестивалях
Народные исполнители
Рукоделие
Наша история
Наша коллекция
Обложки компакт-дисков
---===---
Контакты
Фотогалерея
Поиск по сайту
Схема сайта
Архив новостей
Рекомендуйте нас
Ссылки
Гостевая книга

Свежие новости

Кто online
Сейчас на сайте:
Гостей - 1

---===---Tradicionala kultura – musdienu kultura

Версия для печати Отправить на e-mail
iepriekš minētās valodas, notiek tradicionālās kultūras teksta aktualizēšana un atklāšana. Šis process nav iedomājams bez jēgpilna konteksta.
Jebkura tradicionāla ieražu teksta jēga atklājas tikai tās kultūras kontekstā, kas šo tekstu ir radījusi. Tātad, teksta pārnese uz mūsdienu situāciju — izglītības procesu jau pēc būtības piešķir šim tekstam citu saturu un jēgu, citu kontekstu. Veiksmīgs pārneses rezultāts ir īstenojams tad, ja skolotājs apzinās kontekstuālās līdzības un atšķirības, izprot to izmantošanas iespējas. Būtiska ir tradicionālās kultūras tekstu semantikas izpratne.
Daudzi pētnieki savās publikācijās uzsvēruši, ka daudzas ieražu formas līdz mūsdienām ir saglabājušās desemantizētā veidā. Par tādiem tiek uzskatītas tās ieražas, kas zaudējušas savu rituāli-mitoloģisko jēgu un ieguvušas citas funkcijas. Piemēram,,,maskošanās vienlaikus sevī nes gan ieražu, gan izklaides darbības funkcijas.” (Ivļeva (Ивлева), 1994, 7.lpp.) Tāpēc, kā kultūras izpausmes forma, maskošanās var būt apskatāma no šiem diviem rakursiem. Abas šīs funkcijas var nenonākt pretrunā viena ar otru, ja eksistē organiskā veselumā. Tomēr maskošanās procesā mūsdienās izklaides funkcijai ir tendence nomākt tās ieražu nozīmi. Šajā procesā maskošanās iegūst izklaides, spēles un izrādes jēgu (Oļenkins, 2002). Tas, protams, nekādā gadījumā nemazina folkloras un ieražu materiāla kultūras un pedagoģisko nozīmīgumu un pielietošanas iespējas darbā ar bērniem. Tieši otrādi, mūsdienu sabiedrībā pieprasīti un caur spēli atklājas daudzi tradicionālās kultūras fenomeni. To apstiprina fakts, ka zinātnē arvien vairāk tiek runāts par kultūru kā spēli. Svarīgi, lai šajā procesā spēle netiktu aizstāta ar spēles iztēlošanos, spēles imitāciju vai simulāciju. Dzīvā spēles situācijā notiek,,spēle spēlē” (tas spilgti izpaužas rituāla, dejas vai dziesmas izpildīšanas procesā). Īstas spēles aizstāšana jeb simulācija rada folkloras surogātformas, spēle zaudē savu radošo sākotni un pārvēršas par parodiju. No otras puses arī šādā formā turpina dzīvot spēles senā, arhaiskā jēga, kas labvēlīgos apstākļos un konkrētā situācijā atklāj savu slēpto potenciālu.
Esam pietuvinājušies jautājumam par folkloras, konkrētāk ieražu materiāla izmantošanu/neizmantošanu pedagoģiskajā praksē. Šo jautājumu var apskatīt no dažādiem rakursiem. Materiāls bērniem ir jāpiedāvā respektējot vecumposma īpatnības, ņemot vērā mūsdienu bērnu subkultūras realitāti. Nedrīkst aizmirst, ka ļoti daudzas tradicionālās kultūras izpausmes formas var tikt izmantotas pedagoģiskā nolūkā. Iepriekš minētā tradicionālās kultūras spēles daba, kas izpaužas daudzās tās izpausmes formās, rāda, ka tai ir plašs pielietojama spektrs arī mūsdienu pedagoģiskajā procesā.
Kā zināms, spēle nav iedomājama bez spēcīga emocionāla pārdzīvojuma. Vajadzība pēc emocionālo pārdzīvojumu daudzveidības ir ļoti svarīga bērnu pasaulei. Mūsdienu pilsētas kultūras kontekstā bērniem pieaug vajadzība pēc kopīga emociju pārdzīvojuma.
Tradicionālajā kultūrā nozīmīga vieta ierādīta iztēlei, kas, kā zināms, ir būtiska bērnam pasaules izziņas procesā. Tautas pasakas izmantošanas plašās iespējas ne reizi vien ir atspoguļotas zinātniskajā un populārzinātniskajā literatūrā. V. Props savos pētījumos pierādījis, ka brīnumpasaka savā būtībā ir desemantizēts mīts, kas zaudējis savas funkcijas un piemērots bērna uztverei. Tomēr, pasakas savā būtībā (ne tikai brīnumpasakas) saturiski glabā sevī daudzus elementus, kas radniecīgi ieražu mitoloģiskajai praksei. Bez pasakas kā vērtības pašas par sevi, šī radniecīgā saikne, ja tā pedagoģiskajā procesā tiek veiksmīgi atklāta, sniedz pedagogam papildus iespējas interpretēt citus tradicionālās kultūras tekstus formā, kas piemērota bērnu uztveres īpatnībām.

 

Добавить комментарий

:D:lol::-);-)8):-|:-*:oops::sad::cry::o:-?:-x:eek::zzz:P:roll::sigh:


Автотранслитерация: выключена


Защитный код
Обновить

« Предыдущий документ   Следующий документ »Все права принадлежат их обладателям. Остальные - © Традиция. 2004-2016
Яндекс цитирования