Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»
Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»

Главное меню Главная страница
Главная страница
Общая информация
Новости студии
Дискография
Новости вокруг
Latvieshu valodaa
На русском языке
In English
Статьи С.Оленкина
Рефераты
Методички
Отчеты
Песни
.:: Фотогалерея ::.
Фотографии участников
«Олень по бору...» 2009
Baltica 2009
Фестиваль масок в Дагда
Там по маёвуй роси 2006
Там по маёвуй роси 2005
На фестивалях
Народные исполнители
Рукоделие
Наша история
Наша коллекция
Обложки компакт-дисков
---===---
Контакты
Фотогалерея
Поиск по сайту
Схема сайта
Архив новостей
Рекомендуйте нас
Ссылки
Гостевая книга

Свежие новости

Кто online
Сейчас на сайте:
Гостей - 1

---===---Tradicionala kultura – musdienu kultura

Версия для печати Отправить на e-mail

Tradicionālās kultūras pedagoģiskais process balstās uz četriem vaļiem – aktīvas darbības (pretstats tai ir pasivitāte mācību procesā), spēles, emocionālā pārdzīvojuma un iztēles. Šajās četrās sfērās ir jāmeklē tradicionālās kultūras un mūsdienu kultūras saskares punkti, lai atklātu folkloras izmantošanas iespējas pedagoģiskajā procesā.

Kultūru tipoloģiskās atšķirības

Tradicionālajā kultūrā atšķiras izpratne par to, kas ir laiks. Mūsdienu cilvēka pasaules ainā eksistē fiziskā laika koncepcija, kurai piemīt lineāra struktūra, tradicionālajā kultūrā priekšstats par to, kas ir laiks, ir krietni neviennozīmīgāks. Tradicionālās kultūras tekstu analīze ļauj runāt par vismaz divu laika tipu eksistenci: profāno un sakrālo laiku (ikdienas un svētku laiku). Šie divi atšķirīgie laika tipi bija pretnostatīti viens otram. Mūsdienu pilsētas kultūra glabā sevī daudz tradicionālu priekšstatu, tāpēc būtu nepareizi apgalvot to, ka mums nav pazīstams tāds laika dalījums. Lai labāk izprastu abu kultūru atšķirības, palūkosimies, ko tradicionālajā kultūrā saprot ar jēdzienu svētki.
Ja ikdienas laiku pēc struktūras un nozīmes varam salīdzināt ar to laiku, ko pazīstam mēs, tad svētku laikam piemīt būtiskas atšķirības. Pirmkārt, atšķiras izpratne par to, kas ir svētki. Kā zināms, daudzi svētki ir saistāmi ar,,pārejas” laiku, piemēram, ziemas vai vasaras saulgriežiem, kad mainās saules stāvoklis pie debesīm, rudens vai pavasara saulstāvjiem, kad mainās dienas un nakts garums, vai arī laikā, kad sākas, beidzas zemnieka dzīvē nozīmīgi darbi: sēja, ražas novākšana, pirmā ganu diena un citi notikumi, kas tādā vai citādā veidā ir saistīti ar saules ceļu debesīs. Svētku statusu iegūst arī ekstraordināri notikumi cilvēka dzīvē, piemēram, bēres. Tāpēc bērēm arī tiek piešķirts svētku statuss. Svētku statuss, protams, ir kāzām, krustabām u.c. Svētki tātad ir pārejas notikums cilvēka dzīvē, kas saistās ar zināmām briesmām —,,Ja nu saule nepagriezīsies uz pavasara pusi? Ja nu pēkšņi tumsa uzvarēs gaismu? Ja nu pēkšņi nāve neapstāsies, bet turpinās ņemt cilvēkus citu pēc cita?” Svētki —,, tas ir notikums bez laika, kas ir bīstams pasaules kārtībai un tajā eksistējošo dažādo spēku harmonijai… kad iespējamas izmaiņas pasaules kārtībā.”
Dabiski, ka tādā kontekstā laikam tiek piešķirta gan pavisam cita jēga, gan struktūra. Svētku laikā profānais jeb ikdienas laiks neeksistē vispār. Laika nav, nav ne pagātnes, ne tagadnes, ne nākotnes, šajā mirklī tās visas eksistē veselumā. Balstoties uz to, var izskaidrot ļoti daudzus tradicionālajā kultūrā radušos priekšstatus. Piemēram, masku uzvilkšana rudens un ziemas gadskārtu svētkos, arī kāzu ieražās reprezentē senču garus, kas pieder htoniskajai pasaulei. Vienlaicīgi Dievs un visi labie spēki svētku laikā tiek aicināti, lai palīdzētu atjaunot pasaules kārtību un harmoniju, tātad — atjaunotu arī laiku.
Svētku laiks ir sakrāls, pretstats ikdienas jeb profānajam laikam.,,Profāns – nekas, nekur neeksistējošs, tāds, kam svešas zināšanas, izpratne”. (Dāls (Даль), 1994.)
Svētku laiks ir arī dievišķs laiks (,,Dievam vienmēr svētki” – Dāls). Svētki ir laiks, kad tiek aktualizēti tie dzīves jautājumi, kurus iespējams atrisināt tikai ar Dieva palīgu, problēmas, kas nav atrisināmas ar ikdienišķo jeb parasto cilvēka apziņu. Tie ir,,dzīvības un nāves” jautājumi.

Informatīvās telpas organizācija

Tradicionālā tautas kultūra ir mutvārdu kultūra. Mutvārdu kultūrā visa informācija tiek nodota no mutes mutē nematerializētā veidā, tātad vienīgā zināšanu

 

Добавить комментарий

:D:lol::-);-)8):-|:-*:oops::sad::cry::o:-?:-x:eek::zzz:P:roll::sigh:


Автотранслитерация: выключена


Защитный код
Обновить

« Предыдущий документ   Следующий документ »Все права принадлежат их обладателям. Остальные - © Традиция. 2004-2016
Яндекс цитирования