Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»
Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»

Главное меню Главная страница
Главная страница
Общая информация
Новости студии
Дискография
Новости вокруг
Latvieshu valodaa
На русском языке
In English
Статьи С.Оленкина
Рефераты
Методички
Отчеты
Песни
.:: Фотогалерея ::.
Фотографии участников
«Олень по бору...» 2009
Baltica 2009
Фестиваль масок в Дагда
Там по маёвуй роси 2006
Там по маёвуй роси 2005
На фестивалях
Народные исполнители
Рукоделие
Наша история
Наша коллекция
Обложки компакт-дисков
---===---
Контакты
Фотогалерея
Поиск по сайту
Схема сайта
Архив новостей
Рекомендуйте нас
Ссылки
Гостевая книга

Свежие новости

Кто online
Сейчас на сайте:
Гостей - 1

---===---Tradicionala kultura – musdienu kultura

Версия для печати Отправить на e-mail

,,Veļu laiku Latgalē sauca par tēvu dienām un paminkām. Šajā laikā notika mirušo pieminēšana, uz kuru sabrauca radi un kaimiņi” (LTT 32514).
,,Vecie cilvēki zina daudz stāstīt par vecajiem. Par vecajiem tiek dēvētas mirušu cilvēku dvēseles jeb garus, kuri gadā divi jeb trīs reizes apmeklējuši dzīvajos, atnesdami saviem bijušajiem draugiem svētību, bet ienaidniekiem ļaunumu. Vecaji bijuši cilvēku izskatā, izmērcētas linu saujas lielumā; viņu staigāšana bijusi vairāk pa grāvjiem, gar ceļa malām, kā arī gar sētmalām.. vārds,,vecaji” cēlies no tā, ka visiem bijis vecs, gandrīz vienāds izskats.. vecaju atnākšana notikusi Mārtiņos, Ziemassvētkos un Vastalāvjos.” (Liepupe, 1891.g., LTT 32483)
Vecīša tēls parādās latviešu tautas pasakās daudzveidīgās situācijās, kas būtībā līdzīgas augstāk raksturotajām.
Līdzās teksta poētiskajam saturam svarīga nozīme tradicionālajā kultūrā ir ieražu muzikālajam izpildījuma veidam.,,Šis tradicionālās kultūras arhaiskais aspekts ir maz pētīts, lai gan pētījumi šajā virzienā ļauj apgalvot, ka mnemoniskie izteiksmes līdzekļi (ritms, skaņa, melodija) darbojas kā tilts starp teksta un kultūras elementu daļām, strukturējot to gan horizontāli, gan vertikāli, nodrošinot to tālāk nodošanu no paaudzes paaudzē. (Baiburins (Баибурин), 1993, 13.lpp.)
,,Ir patiesi apbrīnas vērts šāds informācijas organizācijas paņēmiens, ņemot vērā to, ka neeksistēja speciāla semiotiska sistēma, kas ļautu kā savādāk strukturēt zināšanas un informāciju. No nekā, vienlaikus no visa, kas līdzās, konstruēts tika grandiozs teksts, kura daļas, atbilstoši dzīves scenārijam, atkārtojās no paaudzes paaudzē, tādā veidā tekstu pasargājot no aizmiršanas un izkropļošanas.” (Baiburins (Баибурин), 1993, 14.lpp.)


Bināro opozīciju sistēmas

Tradicionālajās un arhaiskajās sabiedrībās vienota pasaules redzējuma konstruēšanā nozīmīga loma bija pretstatu jeb bināro opozīciju pāriem. Binārās opozīcijas bija līdzeklis, kas piešķīra nozīmes saturu priekšmetiem, lietām, ļāva tos ievietot sistēmā – vienotas pasaules ainā (Markovs (Mapkob), 1994).
,,Mītiskās domāšanas dzīlēs veidojās bināro opozīciju sistēma, kas bija universāls līdzeklis, lai aprakstītu pasaules modeļa semantiskās nozīmes. Var izdalīt apmēram 10–20 pretnostatāmus jēdzienu pārus, kam piemīt vienlaikus pozitīva/negatīva nozīme. Šie pretstatu pāri noder, lai strukturētu telpu (augša-apakša, debesis-zeme, šī saule-viņsaule, labā-kreisā, rīti-vakari, ziemeļi-dienvidi), laiku (diena-nakts, pavasaris (vasara)-ziema (rudens), krāsu (sārts-bāls, balts-melns). Binārās opozīcijas pārstāv sfēru, kur notiek pirmatnības jeb dabas sadure ar kultūras izpausmēm (slapjš-sauss, jēls-vārīts, ūdens-uguns), sociāla rakstura binārās opozīcijas (sieviete-vīrietis, vecākais-jaunākais, šis pretstats parādās dažādās nozīmēs,— lai apzīmētu objekta vecumposmu, ģeneoloģisko statusu – senči-pēcteči), sabiedrisko statusu (savs-svešs, tuvs-tāls, iekšējs-ārējs) u.c. Šajās opozīcijas ietilpst viss priekšstatu kopums, kas pasaules modeli strukturē sakrālajā un profānajā tās izpausmē. Visi šie pretstati savā būtībā manifestē veselumu, ko var aprakstīt ar nozīmes ziņā plašāku bināro opozīciju pielietojumu, kas vairs netiek lokalizēti telpā, lakā, apkārtējā dabā vai sociālajā vidē, piemēram, laime-nelaime, dzīvība-nāve, vai abstraktā līmenī kā pāris-nepāris.
,,Uz bināro opozīciju pamata tika konstruēti universāli nozīmju kompleksi, kas

 

Добавить комментарий

:D:lol::-);-)8):-|:-*:oops::sad::cry::o:-?:-x:eek::zzz:P:roll::sigh:


Автотранслитерация: выключена


Защитный код
Обновить

« Предыдущий документ   Следующий документ »Все права принадлежат их обладателям. Остальные - © Традиция. 2004-2016
Яндекс цитирования