Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»
Студия аутентичного фольклора «Ильинская пятница»

Главное меню Главная страница
Главная страница
Общая информация
Новости студии
Дискография
Новости вокруг
Latvieshu valodaa
На русском языке
In English
Статьи С.Оленкина
Рефераты
Методички
Отчеты
Песни
.:: Фотогалерея ::.
Фотографии участников
«Олень по бору...» 2009
Baltica 2009
Фестиваль масок в Дагда
Там по маёвуй роси 2006
Там по маёвуй роси 2005
На фестивалях
Народные исполнители
Рукоделие
Наша история
Наша коллекция
Обложки компакт-дисков
---===---
Контакты
Фотогалерея
Поиск по сайту
Схема сайта
Архив новостей
Рекомендуйте нас
Ссылки
Гостевая книга

Свежие новости

Кто online
Сейчас на сайте:
Гостей - 1

---===---Tradicionala kultura – musdienu kultura

Версия для печати Отправить на e-mail
pārejas rituālos, kad jebkāda veida robežšķirtnes aktualizējās kā visnozīmīgākie šķēršļi, kā robežas starp,,dzīvību un nāvi”, kas jāpārvar. Kāzās, piemēram,,,brūte un brūtgāns vesti ar zobenu caur visām durvīm, lai neviens skauģis viņiem nevarētu kaitēt. Ja nav zobena, tad ņem ar izkapti” (LTT 14343, A. Bīlenšteina man., Puze. 1862.),,,Istabā ejot brūte likusi veltes uz sliekšņa” (LTT 14347, teicējs P. Augstkalniņš, Vecpiebalga).
Krievu tradicionālajā kultūrā, uzsākot dzīvi jaunā mājā, tika ievērota stingra kārtība: sākumā tika izvietotas pareizticīgo ikonas Sarkanajā jeb svētajā kaktā, tad tika sakārtota krāsns, uzklāts galds, noturēta kopīga lūgsna un maltīte.
Vertikālajā telpas daļā svarīgs priekšmets bija centrālā sija (krievu val.,,matka” (māte) – sija, uz kuras balstās griestu dēļi un grīda. Šī sija bija robežšķirtne un personificēja sievišķo sākotni.,, Худая матка – всему дому смятка”,,,Мать в избе, рукава – на дворе”.
Nozīmīgs mājas priekšmets ir galds. Galds krievu tradicionālajā mājā atradās Sarkanajā jeb svētajā kaktā. Galda puses arī tika strikti semantizētas: labā puse – vīriešu, kreisā – sieviešu un bērnu, saimnieku galda puse ir tā, kas pavērsta pret ikonām, tātad — augša, pretējā puse – leja.

Norma – antinorma.

Lai izprastu mehānismus, kas darbojas tradicionālajā kultūrā, ir svarīgi izprast jēdzienu norma. Tradicionālajā kultūrā raksturīgs liels īpatsvars stingru, standartizētu normu, kas regulē dažādus sociālās dzīves līmeņus.
,,Norma ir vēsturiski izveidojies uzvedības regulācijas veids, norma ir sinonīms uzvedības standartiem […]. Jēdzienā,,norma” vienmēr ir ietverta arī vērtējoša nozīme. Norma reprezentē cilvēka iekšēju, subjektīvu skatījumu uz lietu, parādību, rīcību, tā ir mēraukla tam, vai rīcība tiks novērtēta kā pareiza vai nepareiza, laba vai slikta, cēla vai zemiska u.t.t. Loģisks pretstats normai ir normas ignorēšana, tās sagraušana […]. Norma var eksistēt tikai uz normu neievērošanas fona.
Absolūts normas triumfs faktiski nav iespējams, tāpēc, ka tad normas esamība zaudē savu jēgu. Uzvedības stereotipi eksistē ne tikai tāpēc, lai izteiktu normu un tās ievērošanas nepieciešamību, bet arī tāpēc, lai to pārkāptu, t.i., arī,,nepareizai” uzvedībai ir savi standarti. Uz to norāda plašs izpausmju klāsts, kas raksturīgs visām etniskajām kultūrām (sākot ar ieražām, kas atspoguļo ikdienas normu inversiju, līdz valodas stereotipiem). J. M. Lotmans apgalvo, ka,,Norma un antinorma nav pretnostatāmas kā viena otru izslēdzošas parādības. Tās nepārtraukti atrodas kustībā un pāriet viena otrā. Rodas apstākļi, kas pieļauj likumu pārkāpšanu, normu neievērošanu. Reālā cilvēka uzvedība vienmēr atradīsies starp abiem šiem pretpoliem. Atšķirīgi kultūru tipi diktēs subjektīvu orientāciju uz to, kas ir norma (augstu vērtēta,,pareiza” uzvedība, dzīvošana, kas,,balstīta uz tradīcijām”,,,kā cilvēkiem klājas”,,,pēc reglamenta” u.t.t.) vai arī normas ignorēšana (tiekšanās pēc oriģinalitātes, dīvainības, ekscentriskuma, ne parastuma, ērmības, normas noniecināšanu ar ambvivalentu pretstatu savienošanu.” (Baiburins (Баибурин),1993, 8.lpp.)
,,Rituālā ir nepieciešama antinormas manifestācija, lai precīzi orientētu rituāla dalībnieku aksioloģiskajā telpā; ar tās palīdzību tiek pārbaudītas un nostiprinātas jaunas normas.” (Baiburins (Баибурин),1993, 20.lpp.)
Raksturīga pazīme svētku situācijā ir dalībnieku dažādas inversas darbības, kas tiecas nojaukt priekšstatus par to, kas ir norma:,,pasaules,,apgriešana ar kājām gaisā”, subjekta – objekta maiņa, kur pēdējais pārvēršas un iegūst pirmā īpašības, augšas — apakšas mainīšanās vietām, kungs kļūst par kalpu, ļaunais top labs, nāve pārtop

 

Добавить комментарий

:D:lol::-);-)8):-|:-*:oops::sad::cry::o:-?:-x:eek::zzz:P:roll::sigh:


Автотранслитерация: выключена


Защитный код
Обновить

« Предыдущий документ   Следующий документ »Все права принадлежат их обладателям. Остальные - © Традиция. 2004-2016
Яндекс цитирования